Безпека в Інтернеті під час війни

 

Безпека в Інтернеті під час війни



Під час війни багато родин залишились без роботи та фінансових збережень.

Часом така ситуація може наштовхнути дітей до пошуку можливостей заробити "легкі гроші" в мережі Інтернет, наприклад, через створення інтимного контенту за фінансову винагороду, чи допомога злочинцям у наведені авіаудару на інфраструктурні об'єктні в місті чи інші дії за гроші.


Створення дітьми інтимних фото



Згідно звіту британської організації, яка займається видаленням матеріалів із зображенням сексуального насильства над дітьми, 7 з 10 видалених  у минулому році матеріалів були створені саме дітьми.
Матеріали можуть бути створені під примусом злочинців, за винагороду або шантаж, або як результат надмірної довіри дитини у стосунках.
 Найчастіше страждають дівчата 11-13 років. Злочинці примушують їх створювати інтимні фото та відео, робити інтимні онлайн трансляції.


Чому діти це роблять?


👉У підлітковому віці створення та поширення інтимних фото може розцінюватись як прояв довіри до людини, з якою дитина спілкується та має симпатію;
👉шантаж від злочинця: або дитина надсилає інтимне фото, або він/ вона розповість секрети дитини, які дізнався у листуванні з нею;
👉незнайомець може запропонувати гроші або дорогий подарунок за отримання такого контенту від дитини.

В цьому випадку варто зробити наступне:

👇
• звернутися за медичною допомогою для фіксації стану здоров’я до
медичного закладу (103);
• повідомити про злочин Нацполіцію (102), Генеральну
прокуратуру (0 800 507 001) або Урядову гарячу лінію (15 47);
Передати інформацію для подальшого розслідування можна:
• на сайті Офісу Генерального прокурора України;
• через телеграм-боти: @stop_russian_war_bot або @war_crime_bot.
Сексуальне насильство нерідко стає сильною психологічною травмою
для постраждалих, тому важливо звертатися й за психологічною допомогою.
Таку допомогу можна отримати за телефоном Урядової гарячої лінії (15 47),
Національної гарячої лінії з попередження домашнього насильства, торгівлі
людьми та гендерної дискримінації (116 123), безпосередньо у закладі освіти
від практичного психолога чи соціального педагога.

Інформаційний буклет про онлайн-безпеку під час війни




 До Міжнародного дня захисту дітей команди проєктів #stop_sexтинг і «Час поговорити» діляться ініціативами щодо захисту дітей від сексуального насильства в інтернеті та проведення зустрічей психологічної підтримки. МОН зі #stop_sexтинг постійно розробляє актуальні матеріали, відео та анімації для батьків, учителів та дітей.

  • Інформаційні буклети про онлайн-безпеку під час війни

Команда #stop_sexтинг презентує 2 інформаційні буклети для батьків і вчителів: «Онлайн-злочини за участі дітей під час війни» та «Надмірний час онлайн: ознаки, ризики та як обговорити цю тему з дитиною».

Під час війни значна кількість родин залишилися без фінансових збережень, часом така ситуація може наштовхнути дітей на пошук можливостей заробити «легкі гроші» в мережі: створювати інтимний контент чи допомагати ворогу у наведенні авіаударів. У групі ризику щодо запитів на створення інтимного контенту перебувають дівчата у віці 11-13 років (за статистикою Internet Watch Foundation), а нанесення міток для коригування вогню окупантів є злочином і карається позбавленням волі до 15 років.

Експерти команди #stop_sexтинг поділилися рекомендаціями та легкими вправами про захист дітей «Онлайн-злочини за участі дітей під час війни», які можна завантажити за посиланням.

Зазначимо, що під час війни більшість соціальних контактів серед дітей і дорослих втрачається, що свідчить про активне онлайн-спілкування та пошуки друзів у мережі. Наразі дітям не завжди безпечно знаходитися на вулиці, а навчання переважно відбувається в дистанційному форматі. Батьки втомлені та не завжди можуть приділити час дітям, що призводить до збільшення проведеного часу в інтернеті та відсутності контролю контенту.

Надмірне використання мережі може впливати на психоемоційний стан, здоров’я та розвиток дитини. Інтернет і соцмережі наразі містять багато насильницького контенту, який не лише впливає на поведінку дітей, а й може травмувати на все життя. Батькам і вчителям необхідно контролювати використання мережі дітьми та обмежувати доступ до шкідливого контенту. Рекомендації «Надмірний час онлайн: ознаки, ризики та як обговорити цю тему з дитиною» можна завантажити за посиланням.

  • «Час поговорити»: безкоштовне навчання для батьків і освітян щодо проведення зустрічей підтримки 

Більшість українців наразі стикаються з багатьма викликами: розірвані соціальні контакти, психологічне навантаження та тиск щодо невизначеності, хвилювання за життя близьких і країну, зміни в більшості сфер життя. Ці виклики легше долати разом. Саме тому 6 українок запустили навчання для освітян і батьків «Час поговорити» про створення осередків сили та проведення зустрічей підтримки.

Батьки та освітяни, у яких є сила та психологічний ресурс, можуть бути надійним захистом для дітей, тож організатори запрошують зареєструватися на навчання за посиланням.

  • Програма підвищення кваліфікації для вчителів інформатики «Освічені дорослі – захищені діти»

Запрошуємо вчителів інформатики взяти участь у онлайн-практикумі щодо безпечної онлайн-поведінки дітей і дорослих в умовах війни від освітнього проєкту #stop_sexтинг за підтримки Державної служби якості освіти України та Академії Української преси.

Теми: 

  • «Протидія залученню дітей до протиправної діяльності російськими військовими через інтернет»;
  • «Критична оцінка інформації»;
  • «Налаштування приватності»;
  • «Безпечна поведінка в інтернеті».

Реєстрація триває до 5 червня 2022 року (включно) за посиланням.

  • Digital Youth Forum для учнів 13-18 років

Запрошуємо учнів віком 13-18 років на безкоштовний захід від польської організації Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, що відбудеться 3 червня 2022 року в онлайн-режимі.

Digital Youth Forum присвячений освіті у сфері безпечного, креативного та позитивного використання інтернету та нових технологій. Цьогоріч захід буде перекладено українською мовою.

Більш детальна інформація та реєстрація за посиланням.

Довідково

#stop_sexтинг – найбільший в Україні освітній проєкт щодо захисту дітей у інтернеті, що отримав премію Глобального договору ООН і навчив понад 500 тис. дітей і батьків.

«Час поговорити» – це освітній проєкт, що навчає дорослих проводити міні-груп соціальної підтримки.

Нагадаємо, до Міжнародного дня захисту дітей стартував флешмоб для об’єднання маленьких українців.




Працюємо разом

ПОРАДИ для 1-5 класів НУШ як провести літо

  Літо-2023 вітає всіх нас! ПОРАДИ для НУШ як провести літо корисно і продовжувати розвивати дитину і влітку! 1.  Взагалі завдання на вихідн...